İkinci El Araç Kredisi Nasıl Alınır?

0212 923 25 27 - 0542 212 95 89 info@krediciburda.com

 

Bir otomobil sahibi olmak istiyorsunuz ancak beğendiğiniz aracın bedelinin tamamını ödeyebilecek durumda değilsiniz. Bu durumda iki seçeneğiniz var: İlki, yeterli parayı kazanana ya da biriktirene kadar otomobil satın alma işlemini durdurmak. Bu bekleyişin kaç yıl süreceği, geliriniz, harcamalarınız ve başka birçok şeyle ilgilidir.

Diğer seçenek ise  taşıt kredisi ile araba almak Üstelik sadece sıfır araçlar için değil, ikinci el otomobiller için de taşıt kredisi seçme şansına sahipsiniz. Peki, ama nasıl? Yani ikinci el araç kredisi almak için nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Nereden başlamalı, hangi adımları atmalısınız?

İkinci El Taşıt Kredisi Nedir?

Bilindiği gibi sıfır araçlar için taşıt kredisi almak için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Bankalar tarafından talep edilen bu koşullar yerine getirildiğinde kredi almak mümkün. Aynı şekilde ikinci el otomobil kredisi almak için de birçok kıstası karşılamak önemli. Ancak krediye başvurmadan önce bazı araştırmalar yapmak ve belirli noktalara dikkat etmek gerekiyor. Çünkü taşıt kredi şartları bankadan bankaya farklılık gösterebiliyor.

Taşıt Kredisine Başvurmadan Önce Yapılması Gerekenler

 • İkinci el araba kredisi almak için dikkat edilmesi gereken ilk nokta, aracın kaç yaşında olduğudur. Buna araç kredisi yaş sınırı denir. Çünkü bankalar genellikle 5 yaş ve altındaki ikinci el arabalara kredi vermeyi tercih ediyorlar. Ancak bazı bankalar için bu limit 10 yıldır. Yani 10 yaşındaki araçlara bile kredi verebiliyorlar. Tabii aracın yaşı arttıkça bankalar tarafından uygulanan taşıt kredi oranları da artabiliyor.
 • İkinci el otomobil satın alırken atılacak ikinci adım, araca dair uzman bir kuruluştan hasar tespiti için ekspertiz raporu almak olmalı. Bu rapor sayesinde, sahip olacağınız aracın kaza geçmişini ve her parçasının son durumunu en ince ayrıntısına kadar öğrenirsiniz. Böylece satın aldıktan sonra tatsız sürprizlerle karşılaşma ihtimaliniz minimum seviyeye iner.
 • Sıradaki adım, satın alınacak aracın üzerinde herhangi bir ceza olup olmadığını kontrol etmek. Vergi borcu, köprü geçiş cezası, trafik cezası gibi durumlara ve araç üzerinde rehin durumu olup olmadığı araştırılmalı. Bunun için aracın satın alınacağı kişiden temiz kâğıdı talep etmek gerekir.
 • Bir diğer önemli adım da satıcı ile alıcı arasında noter onaylı satış sözleşmesinin hazırlanması. Noter satış onayı ve ruhsatın bankaya sorunsuz bir şekilde ulaştırılması önemlidir. Çünkü bireysel satışlarda zaman zaman noter onayı olmadığı için problem çıkabilmekte. Ancak ikinci el otomobil almak ve kredi hizmeti almak  için www.krediciburda.com tercih ederseniz bu adımların tamamına dair güvenceye sahip olursunuz.

İkinci El Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Krediye başvurmadan önceki bütün adımlara dikkat ettiniz ve bir 2. el arabada karar kıldınız. Bundan sonra yapacağınız şey, gerekli evrakları hazırlamak olmalı. İkinci el araba kredileri için gerekli evraklar şöyle:

 • Maaş bordrosu ya da kazancı gösteren belge (aylık geliri beyan etmek için),
 • Serbest meslek sahipleri için üye olunan meslek kuruluşuna dair belge,
 • Nüfus cüzdanı,
 • Son 2 aya ait elektrik, su, telefon, doğal gaz faturalarından biri,
 • Araç satın alınmamışsa ruhsat fotokopisi,
 • Eğer araç satın alınmışsa noter onaylı satış sözleşmesi (noter onayından itibaren 15 gün içerisinde kredi için başvuru yapılmalıdır).

Araç Kredisi Onayı Kaç Gün Sürer?

Hem sıfır hem de ikinci el araba kredi onaylanma süreci, bankaya ve sunulan belgelere göre değişiklik gösterir. Öncesinde sadece TC kimlik numarası ile bankalara başvurup ikinci el araba kredisi ön onayı alınabildiği gibi bu adımı atlayıp doğrudan belgeleri sunmak da mümkün. Olumlu veya olumsuz sonuç almak için beklenen ortalama süre ise 3 gün. Tabii burada sonucu etkileyen faktörler de önemli. Mesela bankalar nazarında kredi notunuz ne kadar yüksekse olumlu ve hızlı sonuç çıkma ihtimali de o kadar yüksek. Peki, tam olarak kredi notu nedir ve nasıl yükseltilir?

Taşıt Kredisinde Kredi Notunun Etkisi Nedir?

Bankalara kredi için başvurduğunuzda iki konuda incelenirsiniz. İlki gelir durumunuz. Düzenli sigortalılık ve gelir durumunun, talep edilen krediye oranına bakılır burada. İkinci sırada ise kredi notu gelir. Bankalardan daha önce aldığınız kredileri zamanında ödeyip ödemediğinize ve kredi kartı ekstrenizi düzenli yatırıp yatırmadığınıza bakılır. Bu uygulamaları düzenli ve sorunsuz yaptıysanız kredi notunuz yüksek çıkacaktır. Yani bankaların aradığı 2. el araba kredisi şartlarından birini daha karşılıyorsunuz demektir. Eğer kredi notunuz düşükse yükseltmek için çabalamanız gerekir.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Yapılabilecekler Neler?

 

Düzenli gelirinizin olması dışında düşük limitli de olsa bir kredi kartınızın olması ve bu kartı düzenli şekilde kullanmanız gerekli. Her ay gelen ekstreyi de düzenli olarak ödemeli ve hiç borç bırakmamalısınız. Eğer kredi notunuz düşükse yükseltmek ve sicilinizi düzeltmek için bir süre bu şekilde hareket etmek gerekir.

İkinci El Taşıt Kredisi Hakkında Diğer Bilgiler

 • İkinci el taşıt kredisi alındığında bankalar, kredi vadesi bitene kadar araca rehin durumu uygulanır. Kredi vadesi bitene kadar borcun tamamı ödenmezse banka, araca el koyma hakkına sahip olur.
 • Taşıt kredisi almak istiyorsunuz ancak kredi notunuz ya da gelir durumunuz nedeniyle onay alamadınız. Bu durumda aklınıza “Taşıt kredisini sizin yerinize başkası çekebilir mi?” sorusu gelecektir. Cevap hayır, sizin yerinize başkası taşıt kredisi çekemez. Araç kimin adına olacaksa kredi de onun adına olmalıdır.
 • Eğer gelir seviyeniz kredi çekmeye yeterli olmuyorsa aile bireylerinizin gelirini belgeleyerek avantaj elde etmenizi sağlayabilir. Bu nedenle aylık hane gelirinizi de belgeleyebilirsiniz.
 • Otomobil kredisi ile aldığınız ikinci el aracınızı krediniz bitmeden satmak isterseniz bunun iki yolu vardır. İlk yol, taşıt kredisi borcunun, alıcı tarafından tamamen kapatılması. Noterden alınacak vekaletnamenin ardından alıcı bu işi güvenle yerine getirebilir. İkinci yol ise alıcının, kredi borcunu ödeyeceğine dair noter onaylı sözleşme imzalaması. Borç bittiğinde aracın resmen devir işlemi gerçekleştirilir.

 

 

KONU HAKKINDA SORU SORUN

SIK SORULAN SORULAR


Avukatlık oldum (kırmızı kalem) kredi alabilirmiyim?
Alabilme ihtimaliniz var fakat durum değerlendirilmesi yapılabilmesi için sitemizden başvuru formu doldurup kredi uzmanlarımız sizi en kısa sürede ulaşılcaktır
Ne kadar kredi kullanabilir
Kredi kullanım ihtimaliniz sizin bankalarda durumunuza bağlı olduğundan kredi uzmanlarımız ile değerlendirmeniz gerekmektedir
Kredi başvurumu nasıl takip edebilirim
Başvuru formunu doldurduğunuzda bilgileriniz direk sistemimize düşmekte olup kredi uzmanlarımız ile başvurunuz değelendirmeye alınır.
Kullanmış olduğum kredi var yine kredi alabilirmiyim
Tabikide alabilirsiniz bunun için başvuru formunu doldurmanız yeterli olucaktıe ve kredi uzmanlarımız size en kısa sürede geri dönüş yapıcaklardır
Bankalardan kredi başvurularım red ediliyor sizden kredi alabilir miyim?
Uzman kredi danışmanlarımız sizi doğru banka ve şubesine yönlendirerek kredinizin onaylanması konusunda destek sağlayacaktır
Sigortam yok kredi alabilir miyim?
Bazı kriteller mevcut bu kritellere eğer uyuyor isesiniz ssk nız olmadanda kredi alabilirniz.
Krediye ihtiyacım var fakat kefil gerekir mi?
Bazı durumlarda kefil istenebilir fakat genel olarak kredilerimiz kefilsiz onay alınmaktadır.
kredi

KREDİ BAŞVURU FORMU