Konut-kredisi-neden-onaylanmaz

0212 923 25 27 - 0542 212 95 89 info@krediciburda.com

 

Konut kredisi neden onaylanmaz?” sorusunun cevabını bulabilmek için geçmişten bugüne bir durum değerlendirmesi yapmak ve hataları düzeltmek gerekebilir. Yapılan düzeltmelerle gelecekteki olası banka işlemlerinin da daha sağlıklı yürütülmesi sağlanabilir.

Konut kredisi başvurusunun şartları

Konut kredisi talebinde bulunmak için öncelikle bazı şartları sağlamak gerekir. Kişinin 18-65 yaş arasında olması ve düzenli gelirinin olması gerekir. Kredi başvurusu esnasında bankaların istediği belgelerin usulüne uygun ve tam olarak hazırlanması gerekir, zira eksik belgeler kredinin onaylanmamasının sebeplerinden biri olabilir.

Geçmişte kredi kartı veya kredi kullanımınız olmamışsa, bankalar nezdinde müşteri profiliniz eksik olabilir ve bu sebeple de konut kredinizin onayı gecikebilir veya hiç verilmeyebilir. Bu durumda banka sizden bazı ek gelir belgeleri talep edebilir.

Konut kredisinin onaylanmamasının sebepleri

Sebeplerden biri bankalarla olan işlem geçmişiniz olabilir. Yapılan işlemlere göre her bireyin bankalar tarafından tanımlanmış bir kredi skoru bulunur. Eskiden alınan bir kredinin ödemesindeki aksaklıklar, karşılıksız çıkan çekler, geciktirilen veya ödenmeyen kredi kartı borçları, kredi skorunuzu düşürerek, konut kredinizin onaylanmasını zorlaştırır. Geçmişte yasal takibi başlatılmış geri ödemeleriniz ise tüm kredi taleplerinizi zora sokabilir.

Hâlihazırda üzerinizde bulunan borçların miktarı da kredinin durumunu etkileyebilir. Talep edilecek kredi tutarı bu ödemeler de dikkate alınarak yapılmalıdır. Bankaların mali durumunuzu inceleyebileceği kendi sistemleri mevcuttur, konut kredisi kullandırmak için önce üzerinizde olan borçları bitirmeniz gerektiği kanısına varabilirler.

Konut kredisi alırken dikkat edilecekler

Gelirinizin miktarı ve talep ettiğiniz kredinin taksitleri arasındaki dengesizlik konut kredisi talebinizin onaylanmama sebeplerden biri olabilir. Bankanız sizden gelirinizi belgelemenizi isteyecektir. Toplam gelirinizin yarısından fazlası miktardaki ödemelere sahip kredi talepleriniz onaylanmayabilir. Taksitlerin sizin ödeyebileceğinizden daha yüksek olduğunu düşünüyorsanız, vadeyi uzatmak, miktarı azaltmak gibi yollara başvurarak kredinizin onaylanma şansını artırabilirsiniz.

Konut kredisine başvururken aynı anda pek çok bankaya başvurmamak gerekir. Bu başvurular bankaların ortak sistemi tarafından görülebilir. Bir bankaya yaptığınız başvuru talebi olumsuz sonuçlandığı takdirde farklı bir bankaya başvurmak daha doğru olacaktır.

KONU HAKKINDA SORU SORUN

SIK SORULAN SORULAR


Avukatlık oldum (kırmızı kalem) kredi alabilirmiyim?
Alabilme ihtimaliniz var fakat durum değerlendirilmesi yapılabilmesi için sitemizden başvuru formu doldurup kredi uzmanlarımız sizi en kısa sürede ulaşılcaktır
Ne kadar kredi kullanabilir
Kredi kullanım ihtimaliniz sizin bankalarda durumunuza bağlı olduğundan kredi uzmanlarımız ile değerlendirmeniz gerekmektedir
Kredi başvurumu nasıl takip edebilirim
Başvuru formunu doldurduğunuzda bilgileriniz direk sistemimize düşmekte olup kredi uzmanlarımız ile başvurunuz değelendirmeye alınır.
Kullanmış olduğum kredi var yine kredi alabilirmiyim
Tabikide alabilirsiniz bunun için başvuru formunu doldurmanız yeterli olucaktıe ve kredi uzmanlarımız size en kısa sürede geri dönüş yapıcaklardır
Bankalardan kredi başvurularım red ediliyor sizden kredi alabilir miyim?
Uzman kredi danışmanlarımız sizi doğru banka ve şubesine yönlendirerek kredinizin onaylanması konusunda destek sağlayacaktır
Sigortam yok kredi alabilir miyim?
Bazı kriteller mevcut bu kritellere eğer uyuyor isesiniz ssk nız olmadanda kredi alabilirniz.
Krediye ihtiyacım var fakat kefil gerekir mi?
Bazı durumlarda kefil istenebilir fakat genel olarak kredilerimiz kefilsiz onay alınmaktadır.
kredi

KREDİ BAŞVURU FORMU